top of page

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ/ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

1. Η σημαντικότερη αλλαγή από πέρυσι είναι ότι επιτρέπεται ένας (1) εν ενεργεία ενήλικας παίκτης σε κάθε ομάδα.

2. Η κάθε ομάδα θα αποτελείται από 8 παίκτες στο παιχνίδι θα παίζουν 4 παίκτες.

3. Η κάθε ομάδα υποχρεούται να συμμετάσχουν όλοι οι δηλωμένοι παίκτες τουλάχιστον σε ένα από τα δύο πρώτα σετ και όταν κάποια από τις ομάδες φθάσει πρώτη στους 10 πόντους.

4. Σε περίπτωση μη συμμετοχής όλων των δηλωμένων παικτών το παιχνίδι κατοχυρώνεται στην αντίπαλη ομάδα με 2-0 σετ.

5. Μπορούν να λάβουν μέρος όλοι ανεξαρτήτου ηλικίας

6. Όσοι συμμετείχαν στο Εργασιακό πρωτάθλημα σάλας 2015, δεν χρειάζονται ιατρική γνωμάτευση. Οι υπόλοιποι πρέπει υποχρεωτικά να προσκομίσουν ιατρική βεβαίωση με ημερομηνία εντός χρόνου και φωτοτυπία ταυτότητας.

7. Νικητής στα 2 σετ των 21 πόντων παίρνει 3 βαθμούς ο ηττημένος 0 βαθμό , νικητής 2-1 σετ παίρνει 2 βαθμούς και ο ηττημένος 1 βαθμό.

8. Προσθήκη παίκτη επιτρέπεται μόνο σε περίπτωση αποχώρησης και μόνο πριν την έκτη (6) αγωνιστική.

9. Το παιχνίδι μπορεί να ξεκινήσει και με τρεις παίκτες,με δυο παίκτες το παιχνίδι κατοχυρώνεται στην αντίπαλη ομάδα.

============================================================================
-Μεταγραφές μέχρι και την πραγματοποίηση της πέμπτης αγωνιστικής (κυρίως για να μπορέσουν οι ομάδες να γίνουν πιο ευέλικτες όσον αφορά τις ωρες διεξαγωγής των αγώνων)

-Το ματς τελειώνει στα δύο (2) νικηφόρα σετ των είκοσι ένα (21) πόντων. Το τάι μπρέικ τελειώνει στους δέκα πέντε (15) πόντους.

-Ένα timeout ανά set.

-Τα παιχνίδια θα γίνονται Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή Κυριακή για 4 εβδομάδες.

-Πέντε παιχνίδια την ημέρα, από τις 4μ.μ. εως τις 10μ.μ.

-Όλοι θα παίξουν με όλους εφόσον υπάρχει ενας όμιλος και οι 8 πρώτοι θα περάσουν στα νοκ-αουτ παιχνίδια.

-Τα χτυπήματα που επιτρέπονται κατά την υποδοχή και άμυνα της μπάλας προέρχονται από τον κανονισμό του Beach Volley που μπορείτε να τον βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

με εξαίρεση  την πάσα κατά την δεύτερη επαφή με την μπάλα που επιτρέπεται ούτως ή άλλως με οποιαδήποτε δάχτυλα.